ABD’li Heyetten Türkiye’ye F-16 Ziyareti: MSB Duyurdu

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

MSB Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröre karşı yürüttüğü operasyonlar, hudut güvenliği ve bölgesel ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

38 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin savunma ve güvenliği için nitelik ve nicelik olarak her geçen gün daha da güçlenmeye, üstlenmiş olduğu tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir.

Bu kapsamda Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; Son bir haftada 38 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 268’i Irak’ın, 378’i Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 646 olmuştur.

Yine, bu hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur.

Diğer taraftan Suriye’de; istikrarın sürdürülmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Bu vesileyle, Bahar Kalkanı Harekât bölgesinde meydana gelen araç kazası sonucu 23 Mart’ta şehit olan kahraman silah arkadaşımız Tank Sözleşmeli Er Abdulkadir Akıncı’ya, bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

HUDUTLARDA 82 ŞAHIS YAKALANDI

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan yoğun, dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 82 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 2’si terör örgütü mensubudur. 2.572 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 2.003’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 39.412 olmuştur.

SN. BAKANIMIZ YARIN ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ SİLAHLI HİZMETLER KOMİTESİ HEYETİNİ KABUL EDECEK

Sayın Bakanımız, 21 ve 22 Mart’ta Bayburt’a, 25 Mart’ta Kırıkkale’ye, 26 Mart’ta ise Kırşehir’e ziyaretlerde bulunmuştur.

Bu kapsamda; Valilikleri ziyaret eden Sayın Bakanımız bölgedeki askerî birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuş, gazilerimiz ile şehit ve gazilerimizin kıymetli aileleriyle iftarda bir araya gelmiştir.

26 Mart’ta Mısır’ın Ankara Büyükelçisini kabul eden Sayın Bakanımız, 27 Mart’ta ise Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi olarak atanan Dışişleri Bakan Yardımcısını kabul etmiş, ardından gazilerimiz ile şehit ve gazilerimizin değerli ailelerini Ankara’da iftar yemeğinde ağırlamıştır.

Bugün de Hatay’a bir ziyaret gerçekleştirecek olan Sayın Bakanımız, yarın ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi heyetini kabul edecektir.

BM’NİN GAZZET KARARINI OLUMLU DEĞERLENDİRİYORUZ

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar çerçevesinde, birçok coğrafyada başarıyla görev yapmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda, Millî Savunma Bakan Yardımcımız Bilal Durdalı ve beraberindeki heyet, 21 Mart’ta dost ve kardeş Kazakistan’a savunma ve güvenlik kapsamında bölgesel istikrara yönelik iş birliği imkânlarının ele alındığı resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ayrıca 22 Mart’ta Hava Kuvvetleri Komutanımızın resmî davetlisi olarak ülkemize gelen ve Genelkurmay Başkanımız tarafından da kabul edilen Kore Hava Kuvvetleri Komutanı; Sayın Bakanımız tarafından “Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Nişanı” ile taltif edilmiştir.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Ramazan ayı süresince Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye insani erişim sağlanması kararını olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Beklentimiz, İsrail’in bu karara uymasıdır.

Fakat Gazze’de artarak yaşanan zulmün son bulması adına kalıcı ateşkesin ilan edilmesi kaçınılmazdır. Uluslararası toplumu, kendi gözleri önünde yaşanan toplu katliamlara karşı ortak bir tutum sergilemeye ve vahşeti durdurmaya çağırıyoruz.

TSK EĞİTİM VE TATBİKATLARA DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; tüm görevlerinin yanı sıra kara, deniz, hava ve siber alanda eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam etmektedir.

Bu kapsamda; Ağrı, Kars, Iğdır ve Tatvan’da düzenlenen Kış 2024 Tatbikatı başarıyla icra edilmektedir.

Ayrıca; TCG GEDİZ fırkateynimiz tarafından Dubrovnik/Hırvatistan’a, Almanya Deniz Kuvvetleri’ne ait GROMITZ, İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS SEGURA, Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait HS HERACLES gemileri tarafından ise İzmir’e liman ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Yine TCG AMASRA mayın avlama gemimiz tarafından NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevi kapsamında, Pire/Yunanistan’a liman ziyareti yapılması planlanmaktadır.

Diğer yandan, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı NATO İleri Hava Kontrolörü (İHK) Okulunda 19 Şubat-22 Mart 2024 tarihleri arasında Slovakya Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin katılımı ile Müşterek Son Safha Taarruz Kontrolörlüğü (JTAC) kursu icra edilmiştir.

F-16 KONUSU

Ayrıca NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında Romanya’da bulunan 4 adet F-16 uçağı ve personelimizin görevi, 31 Mart’ta sona erecek olup birliğimizin 2 Nisan’da ülkemize dönmesi planlanmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi heyetinin 29 Mart Cuma günü yapacağı ziyarete ilişkin soruya şu cevabı verdi:

“Sayın Bakanımız yarın Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nden dört üyeyi Bakanlığımızda kabul edecektir. Görüşmenin, ikili askeri ilişkilerimizin gündeminde yer alan terörle mücadele ve ABD’nin PKK/YPG’ye sağladığı destek başta olmak üzere, F-16 tedarik ve modernizasyon süreci, Kongre onayı bekleyen tedarik projeleri gibi hususlarda millî güvenlik hassasiyetlerimizin en üst seviyede dile getirilmesi için fırsat oluşturacağı değerlendirilmektedir.”

TSK’NIN İMKÂN VE KABİLİYETLERİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle tam bağımsız savunma sanayi hedefi doğrultusunda geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimizle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır.

Bu kapsamda; 21 Mart’ta, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Taşınabilir Atış Kontrol Birimi sistemi icra edilen atış testlerini başarıyla tamamlayarak Deniz Kuvvetlerimizin, 5 adet Süper Mushshak uçağı da Hava Kuvvetlerimizin envanterine alınmıştır.

MSÜ SINAVINA 716 BİN 522 ADAY KATILDI

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz de planlandığı şekilde devam etmektedir.

3 Mart’ta gerçekleştirilen Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına 375.409 kadın, 341.113 erkek olmak üzere toplam 716.522 aday katılmıştır. Sınavda başarılı olan adayların okul tercihleri 3 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında alınacaktır.

Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da; Terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar geniş bir alanda üstlenmiş olduğu görevleri başarıyla yerine getirecek,

Dünyanın en güçlü ve en güvenilir orduları arasında yer almaya devam edecek, ve asil milletimizin gurur kaynağı olmayı sürdürecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x